Čo vie SME o britskom sociálnom systéme?

Autor: Petra Schwarczová | 24.8.2012 o 12:37 | (upravené 24.8.2012 o 17:15) Karma článku: 16,32 | Prečítané:  42475x

Po prvom článku na SME  som si ešte zahryzla do jazyka, nakoľko bol len prevzatý z Jojky, ale keďže včera som sa rozprávala s mamičkou, ktorej rodičia zo Slovenska po tomto článku volali, nech sa vráti aj s manželom domov, lebo v Anglicku sociálka berie Slovákom deti, musím sa vyjadriť. Chcem ponúknuť moje skúsenosti s anglickými sociálnymi úradmi, a chcem sa vyjadriť všeobecne k anglickému sociálnemu systému a dočasnej pestúnskej starostlivosti. Neraz som totiž bola pri tom.

Pracujem v Anglicku ako tlmočníčka už tretí rok. Moje prvé skúsenosti s rómskymi rodinami boli pozitívne. Dôvody, prečo prišli do Anglicka boli práca a rasové útoky voči ich menšine na Slovensku. Tak som si povedala, fair enough. Ale po rokoch skúseností človek príde na to, že tak ako kdekoľvek inde, aj medzi Rómami sa nájdu tak dobrí ako aj zlí.


Pre Angličanov sú Rómovia jednoducho Slováci. Majú slovenský pas, čiže logicky Slovákmi sú. Platí na nich rovnaký meter ako na Angličana, Pakistančana, bieleho Slováka, hocikoho. Tu sme si pred zákonom všetci rovní. Preto ma zaskočilo, keď sa rómska rodina konečne dočká vytúženej rovnosti, keď ich nik neosočuje a nehádže do 'cigánskeho' vreca, 'iba' na nich platia tie isté pravidlá ako na každú inú rodinu žijúcu v Anglicku, zrazu chcú byť rovnejší než všetci ostatní a obracajú sa na Slovensko, aby im pomohli z kaše von, či sa oháňajú Strassburgom.

Toto je veľmi citlivá téma a ak by ma niekto chcel obviniť z rasizmu, môže sa tu presvedčiť, že toto nie je rasovo motivovaný článok. Alebo ešte aj tu. Mňa rozčuľujú len špekulanti, nezáležiac na farbe pleti alebo etniku.


Takže ako to celé približne funguje. Sociálka je väčšinou privolaná na podnet školy, lekára, ale podomovej sestričky pre novorodencov, či polície a to nie len preto, že dieťa vynechalo len jeden deň v škole, alebo malo modrinku na čele, či v jednom dome bývalo 20 nájomníkov. Všetky spomínané zložky sa snažia rodine cez tlmočníka vysvetliť, čo sa od nich ako od rodiča očakáva, že dochádzka do školy je povinná, že majú dať deťom ráno pred školou raňajky, že každé dieťa má mať svoju vlastnú posteľ, že by nemali fajčiť v dome, ak, tak, len pred domom. Podľa mňa úplne základné veci, ktoré by mal každý rodič vedieť. A nevysvetľujú im to len raz, ale nespočetne veľakrát. A ak sa ani po určitej dobe situácia nemení a rodičia vyslovene ignorujú dobre mienené rady  ( napríklad opakovane bez dozoru nechajú deti holé behať po ceste, kde sa premávajú autá) a zainteresované orgány majú podozrenie z hrubého porušenia práv dieťaťa respektíve jeho neustáleho zanedbávania, vtedy tá ktorá organizácia nahlási rodinu sociálnym úradom. Tu sa to však zďaleka nekončí automatickou adopciou.


Treba si uvedomiť, že adopcia je to úplne posledné riešenie, keď rodina ignoruje všetky rady, prosby či nariadenia a naďalej ohrozuje/zanedbáva svoje dieťa. Sociálne úrady tu nie sú len na to, aby brali deti rodinám. Oni sú tu v prvom rade na to, aby rodinu naučili správnej starostlivosti o deti a hlavne zodpovednosti. Čiže tá ktorá sociálna pracovníčka navštevuje väčšinou svoje pridelené rodiny a trávi s nimi mesiace a mesiace, kedy im pomáha. A tento systém práce sa volá Child Protection Plan.


Odporúčam prečítať celé. Okrem iného sa tam píše:


'Except where immediate action is required in order to protect a child, the local authority tries to work with the family in order to bring about change before starting court proceedings. This will usually involve a full assessment, provision of services and a child protection plan. The local authortiy will tell the parents if it is considering care proceedings. The parents should contact a family law solicitor who is a specialist child care lawyer as soon as possible. Parents and their legal advisers can meet with social workers to discuss the best arrangements for the child. Legal representation is available under the Legal aid scheme without charge for parents'


Voľne preložené, to znamená asi to, že okrem extrémnych prípadov, kde sa musí konať hneď, aby sa dieťa ochránilo, miestne úrady sa snažia spolupracovať s rodinou, aby im pomohli zmeniť, čo je potrebné zmeniť, ešte predtým, než by sa prípad dostal pred súd. Čiže je urobené plné ohodnotenie rodiny a poskytnuté rôzne služby. Rodina by mala kontaktovať právnika a s ním sa potom stretávajú so sociálkou, kde sa prediskutujú najlepšie možnosti pre dieťa. Právnika majú rodičia zadarmo.


Čo sa týka slovenských rodín, veľa sociálnych pracovníčok a nielen ich robí veci, ktoré nie sú vôbec v ich náplni práce,. Volajú na úrady práce, vypĺňajú za rodinu formuláre na detské prídavky, na rôzne druhy dávok, pretože je im ľúto rodiny, ktorá nemá ani najmenšiu znalosť angličtiny a nepozná tunajší systém. Snažia sa vybaviť council house ( ak rodine hrozí vyhodenie na ulicu, alebo už aj sú v útulku pre bezdomovcov) - čo je vlastne dom mestského úradu, za ktorý rodina nemusí platiť nájom. V skratke, sociálne pracovníčky a rôzne iné organizácie sa snažia urobiť všetko preto, aby deti ostali so svojimi rodičmi.


Vo včerajšom článku SME sa píše:


'Britské úrady sú prísne a to, čo u nás pri výchove dieťaťa nepovažujeme za problém, môžu posúdiť ako dôvod na odobratie dieťaťa.'


O čom hovorím? O tom, že dieťa nepríde do školy mesiac, lebo ho rodičia zobrali na 'dovolenku' na Slovensko ku babke alebo keď príde každé jedno ráno vyhladované do školy, kde si štyrikrát ide vypýtať dupľu na obede a nadžgá to do seba akoby týždeň nejedlo, alebo ešte horšie, ak matka zavolá na tiesňovú linku, že otec sexuálne obťažoval dcéru.  Alebo ak je budúca mamička závislá na heroíne! Môžem pokračovať - ak vymeškajú všetky povinné očkovania u lekára, alebo ak dvojročné dieťa vpochoduje do izby s ostrým nožom na mäso, kde sedí tlmočníčka so sociálnou pracovníčkou a matka ani okom nemrkne - ak toto sú prísne kritériá, ktoré na Slovensku nepovažujeme za problém, potom nemajú problém Angličania. Problém je v slovenských úradoch. Ochrana práv dieťaťa má totiž byť vždy na prvom mieste, a ak to znamená, že ochrániť ho je možné len odobraním rodičom, tak ich proste treba odobrať. Bez rozdielu. Je samozrejmé, že nič nemôže nahradiť rodinu, ale v extrémnych prípadoch je náhradná rodina lepšia ako tá pokrvná. Ak rodina nie je schopná akceptovať základné práva dieťaťa, nemala sa do tejto krajiny v prvom rade sťahovať a ostať na Slovensku.

Takže sa presuňme ďalej. Rodičia ignorujú dobre mienené rady a pomoc odborníkov, dieťa je stále v ohrození, trvá to už dlhú dobu. Vtedy prichádza rozhodnutie súdom, aby boli deti odobrané do dočasnej pestúnskej starostlivosti. Ešte stále nie je zle, ešte stále vedia rodičia získať naspäť svoje deti. Sú dohodnuté stretnutia medzi rodičmi a deťmi - myslím, že je to tri a viackrát do týždňa, kde je prítomná aj sociálna pracovníčka, ktorá pozoruje interakciu medzi rodičmi a dieťaťom a samozrejme sa o tom píšu podrobné správy. Áno, tie stretnutia sú hodinové alebo dvojhodiné, ale nie jednorazové. Rodičia sú naďalej pod drobnohľadom - čo sa týka financií - zisťuje sa, či majú dostatok finančných prostriedkov, aby dieťa uživili, ale dostávajú aj adekvátnu pomoc s financiami. Či ostatné deti, ktoré im ostali doma chodia pravidelne do školy a majú čo jesť. Či nevynechávajú návštevy u lekára alebo zubára. Ak dieťa v pestúnskej starostlivosti ochorie, matka sa taktiež môže (ak to nie je dokonca jej povinnosť) dostaviť v dohodnutom čase ku lekárovi. Koľkokrát som videla matky, ktoré sa na to doslova vykašľali, lebo sa im nechcelo chodiť navštevovať deti, alebo dokonca matky, ktoré sa samé vzdali svojich detí - vyslovene ziapali na pracovníčku, že už v živote na ďalšie sedenie neprídu a nech dieťa dajú adoptovať, napriek tomu, že sme sa ich snažili presvedčiť, aby tak nerobili, lebo svoje rozhodnutie neskôr oľutujú.

Ešte sa mi nestalo, aby deti, ktoré sa stretávali s rodičmi na týchto dohodnutých schôdzkach ( ktoré bývajú aj v detských parkoch, alebo v zariadení, kde majú svoju izbu zaplnenú hračkami) prišli špinavé, mokré, zanedbané, alebo vystrašené. Všetky do jedného vyzerali spokojné, v rámci možností samozrejme.

Táto celá procedúra trvá tak dlho, kým sa úrady nepresvedčia, že rodina je schopná zobrať dieťa späť a že mu nehrozí ublíženie na zdraví alebo zanedbanie. A ak nie je schopná, alebo nemá záujem nič meniť, prečo by im tie deti mali nechať? Aby mali naďalej mizerný život?

Všetkým týmto rozhodnutiam predchádzajú porady, kde sa stretávajú všetci odborníci, ktorí dlhodobo spolupracovali s rodinou a snažili sa im pomôcť. Porady nie sú za zatvorenými dverami, rodičia sú na ne pozvaní a ich názor je taktiež dôležitý. Nikto ich neignoruje. Všetci pracujú na tom, aby sa v konečnom dôsledku dieťa dostalo naspäť ku rodine a aby v tej rodine nebolo ohrozené. Čiže to, čo tvrdí pán Goroľ, že nemajú oficiálne stanovisko, prečo musia bojovať o svoje deti sú totálne bludy. Zainteresovaní pracovníci s nimi určite spolupracovali dostatočne dlhú dobu na to, aby pochopili, prečo k nim chodí sociálka. Ďalej sa tam píše, že náhradní rodičia dostávajú za jedno dieťa 500 eur. Naozaj? Eur? V Británii? Tak sú tie informácie overené alebo len zmeska neoverených faktov?

Na nedostatok finančných prostriedkov sa už rodiny sťažovať nemôžu. Oproti Slovensku tu majú nebo na zemi. Takisto nie je ani možné vyhovárať sa na jazykovú bariéru, keďže majú tlmočníkov zabezpečených úplne všade - a to si ich ani nemusia vyžiadať. Chyba, ktorú robia slovenské rodiny a nie anglické úrady je v tom, že si myslia, že hneď ako docestujú do Anglicka ich tu bude čakať sprievod s chlebom a soľou a dávky a práca sa vybavia za 3 dni. Neuvedomujú si, že pokiaľ si ich úrady preveria ( hlavne v prípadoch, keď tu nikdy nepracovali ), môže to trvať mesiace predtým, než im dávky schvália. A na tých pár mesiacov im usporené peniaze z domu proste nevydržia. Vtedy začnú žiadať o krízové pôžičky, nestíhajú platiť nájom, sú vyhodení na ulicu a sociálka ich kvôli deťom samozrejme začne riešiť. Neidem ani počítať prípady, keď im pracovníci odporučili, aby sa vrátili naspäť na Slovensko, ak im hrozí, že skončia v Anglicku na ulici. Niektoré úrady kúpili rodinám dokonca letenky domov, pretože ich to vyjde lacnejšie ako sa o nich donekonečna starať. Ale keď sa rodina z vlastnej vôle rozhodne, že napriek všetkému zostane, vystavuje sa aj adekvátnemu riziku, že do ich prípadu bude zapletená sociálka.

Tieto informácie vám môže potvrdiť aj kopec slovenských sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú v Anglicku so slovenskými rodinami. Respektíve ma môžu opraviť, ak sa mýlim, ale myslím si, že som zhruba opísala anglický systém správne.

Hospodárska kríza zasiahla Anglicko takisto ako iné štáty. Aj tu sa robia škrty v štátnom rozpočte a prepúšťa sa zo štátnej správy. Počty sociálnych pracovníkov ale aj iných sa zredukovali na polovicu, takže si nemôžu ani dovoliť hádzať všetky deti do pestúnskej starostlivosti. Naopak, snažia sa tomu vyhnúť, aby ušetrili, kde sa dá.  Len extrémne prípady končia adopciou, čiže to, čo sa tvrdí v článku SME, sú len nepodložené fakty a informácie vytrhnuté z kontextu.

Tento článok je venovaný všetkým anglickým aj slovenských sociálnym pracovníčkam, učiteľkám a zdravotníčkam, ktoré do bezvedomia podporujú slovenské rodiny v Anglicku aj vo veciach, v ktorých nemusia a snažia sa im zabezpečiť lepší život, než ten, ktorý mali na Slovensku. A samozrejme všetkým rómskym rodinám, ktoré sa bez problémov vedeli prispôsobiť anglickým zákonom, našli si prácu a naučili sa jazyk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?