Ako sa nesčítať, aj keď sa sčítať chcete (návod na použitie)

Autor: Petra Schwarczová | 8.6.2011 o 14:21 | (upravené 9.6.2011 o 15:51) Karma článku: 8,27 | Prečítané:  2702x

Aby som vedela porovnať sčítanie obyvateľstva v Británii a na Slovensku, nemusela som pojesť všetku múdrosť sveta, stačilo ich oba v jednom roku absolvovať.

 TASR

 

Sčítanie v Británii vyzeralo takto: obálka v schránke, o ktorej som si myslela, že je zas ďalšou ponukou na ľahké milióny a položila ju na parapetu. Tam aj ležala, až kým sa na uliciach neobjavili bilbordy podozrivo rovnakej farby ako obálka, ktoré ma upozorňovali nato, že nejaké sčítanie prebieha a neúčasť je spojená s pomerne nepríjemnou pokutou.

 

Vyplnila som, poslala vopred zaplatenou poštou a bola sčítaná. Bodka. Nemusela som si vyberať deň voľna a trikrát po sebe čakať na sčítacích komisárov.

 

Vďaka telefonátu s mamou viem, ako vyzeralo sčítanie na Slovensku: hárky prišli minulý týždeň. (Dodatok - prišli presne 2.6.2011) Tiež do schránky, čo by bolo v poriadku, ak by za ich roznos po domácnostiach neboli platení komisári. Keďže mama vypĺňala hárky za seba aj všetky svoje neprítomné deti, trvalo jej to celé nedeľné popoludnie.

 

Potom mal prísť komisár.

 

Komisár sa asi volal Godot, lebo neprišiel. Neprišiel nikdy, hoci stále bol niekto doma. A ktovie, koľko ich takých ešte bolo. Jednoducho sme sa nesčítali, hoci sme sa chceli a hoci komisári za nás peniaze evidentne dostali.

Prečo mám pocit, že sa zase raz niečo nedoriešilo poriadne? Že to kľudne mohlo ísť oveľa jednoduchšie. Poštou. Bez nadbytočných komisárov. Koľko by sme ušetrili? To vážne nikoho netrápi?

Viete, čo? Tie vysoké pokuty, ktoré mali v Británii aj v Čechách, by boli namieste aj na Slovensku. Nie však len za nevyplnenie, ale aj za lajdáckosť a nevyzdvihnutie, keď už sme museli mať komisárov. Vtedy by sa prestali hrať na Godotov a boli by aspoň zaplatení zaslúžene.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?